Od 1 stycznia 2021 roku, czyli wraz z wejściem w życie nowej ustawy Prawo zamówień publicznych, obowiązują nowe przepisy dotyczące zamówień publicznych. Jedną z najważniejszych zmian jest cyfryzacja zamówień. Cały proces udziału w przetargu odbywa się przez Internet. Oznacza to m.in. że złożenie oferty odbywa się wyłącznie w drodze elektronicznej. Nie zmienił się natomiast znacznie sposób informowania o postępowaniach. Publiczne i powszechne udostępnianie informacji o przetargach wciąż jest obowiązkowe. Jak brać udział w przetargach? Skąd czerpać informację o prowadzonych przetargach? Na co zwrócić uwagę?
Gdzie szukać informacji o przetargach?
Na wstępie należy zaznaczyć, że dostęp do informacji o prowadzonych przetargach jest powszechny i wynika z przepisów prawa zobowiązujących instytucje państwowe do publikowania informacji o postępowaniach w Internecie. Informacje o aktualnie prowadzonych postępowaniach można znaleźć zarówno na stronach podmiotów z sektora publicznego organizujących przetarg, jak i również na stronach Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej oraz w Biuletynie Zamówień Publicznych umieszczanym na stronach Urzędu Zamówień Publicznych, a także na stronach internetowych firm prywatnych. Na stronach tych każdy z państwowych podmiotów ma ustawowy obowiązek umieszczania treści ogłoszeń o zamówieniu oraz dokumentacji z przetargu, w tym specyfikacji warunków zamówienia (SWZ).
Przejrzenie tysięcy ogłoszeń, przetworzenie informacji i dotarcie do konkretnych postępowań może okazać się jednak kłopotliwe. Z pomocą przychodzą firmy zajmujące się gromadzeniem, przetwarzaniem i udostępnianiem informacji o prowadzonych postępowaniach przetargowych. Tego typu bazy danych wyposażone w narzędzia umożliwiające kategoryzowanie i filtrowanie ogłoszeń pozwalają znacznie zaoszczędzić czas i pieniądze.
Ogłoszenia o trwających postępowaniach o udzielenie zamówienia znaleźć można w branżowych serwisach internetowych takich jak:
- biznes-polska.pl
- egospodarka.pl
- komunikaty.pl
- portalzp.pl
- przetargi.pl
- oferent.com.pl
- aleo.com
- przetargi.info
- ezamowienia.gov.pl
- marketplanet.pl
- przetargowa.pl
- pzp24.pl
Przygotowanie dokumentów do przetargu
Zgodnie z zasadą jawności zamówień publicznych dokumentacja przetargowa jest umieszczana na stronach internetowych zamawiających. Dokumentacja przetargowa opisuje wszelkie wymogi zamawiającego co do uczestnistwa w przetargu. Podstawowym obowiązkiem przedsiębiorcy powinna być analiza ogłoszenia o zamówieniu i specyfikacji warunków zamówienia oraz weryfikacja, czy jest możliwe spełnienie oczekiwań zamawiającego i realizacja zamówienia.
Następnie należy skompletować wszystkie odpowiednie dokumenty wymagane do udziału w postępowaniu. Wykaz dokumentów, które należy złożyć oraz ich wzory określają warunki udziału w postępowaniu, które zamawiający udostępnia standardowo na swojej stronie internetowej. Jednym z najważniejszych dokumentów na który należy zwrócić uwagę jest formularz ofertowy, wypełniany w celu wskazania oferowanych warunków realizacji zamówienia. Niezgodność treści oferty z wymaganiami określonymi przez zamawiającego może powodować jej odrzucenie!
Od 2021 roku przekazanie niezbędnych dokumentów (w tym złożenie oferty) odbywa się w 100% w formie cyfrowej poprzez wskazaną platformę elektroniczną.
Wadium
Przed przystąpieniem do przetargu warto zapoznać się z zapisami SWZ dotyczącymi wadium. Pierwszym krokiem powinno być sprawdzenie czy w konkretnym postępowaniu wadium jest wymagane. Zgodnie z przepisami nowej ustawy wadium nie jest już wprawdzie obowiązkowe w zamówieniach publicznych, jednak w praktyce zazwyczaj zamawiający przewidują obowiązek wniesienia takiego zabezpieczenia.
Wykonawca powinien upewnić się czy będzie w stanie wnieść wymagane wadium. Przypomnijmy raz jeszcze, że środkiem pozwalającym na uniknięcie zabezpieczania odpowiedniej sumy środków finansowych na wadium w gotówce jest uzyskanie gwarancji ubezpieczeniowej wadialnej.